Jak prawidłowo myć zęby?

Gdybyśmy zadali pytanie, kto chciałby mieć śnieżnobiały uśmiech i w pełni zdrowe uzębienie, prawdopodobnie każdy z nas podniósłby rękę w górę. Dziwi zatem niedbałość, z jaką wielu z nas podchodzi do pielęgnacji jamy ustnej. Statystyki są druzgocące: 90 procent społeczeństwa ma problemy z zębami. O ile na pewne czynniki nie mamy wpływu, o tyle należy pamiętać, że podstawą pielęgnacji zębów jest ich prawidłowe, codzienne szczotkowanie. Szacuje się natomiast, że około 4 miliony Polaków ze szczoteczki w ogóle nie korzysta.

Nawet ci, którzy regularnie myją zęby, w większości nie robią tego prawidłowo. A wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, by sprawić, że szczotkowanie będzie bardziej efektywne.

Jak przygotować się do mycia zębów?

Brzmi zabawnie? Dla wielu pewnie tak, ale tylko dlatego, że tego nie robimy. Zacznijmy od samej szczoteczki – warto co jakiś czas, systematycznie, wyparzyć ją przy użyciu świeżo zagotowanej wody. Ten prosty zabieg pozwoli usunąć z włosków znacznie więcej zanieczyszczeń i bakterii niż zwykłe opłukanie.

Zęby powinniśmy myć przynajmniej dwa razy dziennie – po pierwszym i ostatnim posiłku. Przed szczotkowaniem dobrze jest przepłukać jamę ustną wodą, by usunąć resztki jedzenia. Następnie należy skorzystać z nici dentystycznej. Nitkowanie powinno trwać około minuty – by było efektywne należy czyścić przestrzeń międzyzębową delikatnie poruszając świeżym kawałkiem nitki na boki.

Jak prawidłowo czyścić zęby?

Tutaj też wielu z nas popełnia błędy, szczotkując zęby niedbale i bez zamysłu. Większość stomatologów jest jednak zdania, że mycie zębów powinno odbywać się według określonej kolejności. Najpierw, przy zaciśniętych szczękach, czyścimy powierzchnie zewnętrzne, dopiero później szczotkujemy części żujące oraz wewnętrzne.

To jednak nie koniec. Po wyczyszczeniu uzębienia powinniśmy delikatnie przetrzeć szczoteczką linię dziąseł, język oraz podniebienie. Do dziąseł i podniebienia korzystamy z włoskowatej części szczoteczki, język natomiast można wyczyścić jej drugą stroną. Dzisiaj praktycznie wszystkie modele posiadają wypustki, które ułatwiają czyszczenie języka. Jest to o tyle ważne, że to właśnie na nim najczęściej osadzają się bakterie odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach i choroby jamy ustnej. Szczotkowanie powinno w sumie trwać około 3 minut.

Co na koniec?

Wydawać by się mogło, że to już wszystko, tak jednak nie jest. Po szczotkowaniu i wypluciu pasty wielu z nas przepłukuje jamę ustną wodą, a to kolejny błąd. Fluor potrzebuje czasu, by móc pozytywnie zadziałać na zęby, dlatego powinniśmy wyłącznie dokładnie wypluć pastę. Jeżeli chcemy wypłukać usta, lepiej użyć do tego płynu do płukania.