Jak przygotować się do laserowego wybielania zębów?

Białe zęby są współcześnie jednym z głównych wyznaczników atrakcyjnego wyglądu. Nic zatem dziwnego, że wielu z nas interesuje się zabiegami wybielania zębów. Metodą, która w ostatnich latach cieszy się największą popularnością wśród pacjentów, jest laserowe wybielanie zębów. Zabiegi takie są bezbolesne, nieinwazyjne, stosunkowo krótkie i bezpieczne – należy jednak pamiętać, że nawet w tym przypadku do wizyty trzeba się odpowiednio przygotować.

O czym pamiętać przed wizytą w gabinecie?

Zanim udamy się do gabinetu w celu wybielenia zębów, powinniśmy przede wszystkim… odwiedzić dentystę. Przed poddaniem się zabiegowi powinien on zrobić wywiad i ustalić ewentualne przyczyny przebarwień.

Trzeba mieć na uwadze również to, że gdy przystępujemy do zabiegu laserowego wybielania zębów, wszystkie ubytki próchnicowe oraz choroby dziąseł, z którymi się zmagamy, powinny zostać wyleczone. Z zębów powinien także być usunięty kamień (skaling) oraz osad (piaskowanie). Pamiętajmy, by tym zabiegom poddać się przynajmniej kilka dni przed wybielaniem – podrażnione dziąsła i szkliwo potrzebuje bowiem czasu na regenerację.

Przebieg wizyty – od A do Z

Jeśli mamy pewność, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które wykluczają nas z grona osób mogących poddać się zabiegowi (może to być np. nowotwór, ciąża, okres karmienia piersią, astma, epilepsja, próchnica), możemy udać się do gabinetu.

Na samym początku zaczynamy od sprawdzenia obecnego koloru zębów. Następnie Pacjent myje zęby specjalnym płynem.

W dalszej kolejności, gdy zęby są oczyszczone i osuszone, nakłada się na nie żel wybielający. Wówczas można rozpocząć proces naświetlania. Lampa ustawiona jest prostopadle do twarzy pacjenta w odległości kilku centymetrów od zębów. Czas naświetlania laserem trwa zazwyczaj od 45 minut do 60 minut w trzech seriach. Po zakończeniu naświetlania należy usunąć środek wybielający i wypłukać usta.

Jak dbać o zęby po zabiegu?

W zależności od tego, o ile tonów chcemy wybielić zęby – zabieg należy powtarzać co dwa miesiące. Trzeba pamiętać, że po każdej wizycie zęby wymagają ochrony. Polega ona przede wszystkim na stosowaniu białej diety przez dwa dni oraz powstrzymywaniu się od palenia papierosów. Dobrym rozwiązaniem będzie także stosowanie specjalnych preparatów przeciwko nadwrażliwości zębów po wybielaniu i dodatkowo wybielające: pianka wybielająca, pasta albo węgiel wybielający dla miłośników preparatów Eko.