Jak wybrać szczoteczkę do zębów?

Każdy z Nas chyba zadał sobie w życiu pytanie jaki model kupić? Czy z miękkim włosiem czy twardym. Zwykłą czy elektryczną? Każda z nich ma swoje wady i zalety.

Dlaczego lepsza jest elektryczna, a nie manualna?

Istnieje wiele powodów, które sprawiają, że modele elektryczne są znacznie lepsze, niż manualne. Głównym jest to, że szczoteczka elektryczna, niezależnie od technologii w jakiej została wykonana, wykonuje znacznie więcej ruchów czyszczących od manualnej.

Jak wybrać odpowiednią szczoteczkę ?

Najlepiej, aby każdy na początku odpowiedział sobie na parę kluczowych pytań:

  1. Czy mam problem z doczyszczeniem przestrzeni międzyzębowych?
  2. Czy mam problemy z dziąsłami (częste zapalenia, krwawienie, skłonność do podrażnień)?
  3. Ile pieniędzy planuję jednorazowo wydać i z jakim rocznym kosztem eksploatacji się liczę)?
  4. Czy moje zęby łatwo przyjmują barwniki?
  5. Ja często robię przegląd i czyszczenie zębów z osadu (piaskowanie)?

Gdy już odpowiemy sobie na te pytania, musimy stwierdzić czy potrzebujemy szczoteczki z główką obrotową czy soniczną. Nie różnią się one znacznie ceną.

Pamiętajmy, że zakup modelu elektrycznego czy sonicznego zwraca się bardzo szybko. Pierwszy dostrzegalny efekt to czystsze zęby, które z czasem stają się bielsze. W dalszej perspektywie to rzadsze oraz tańsze wizyty u stomatologa.

Podstawowe informacje o rodzajach szczoteczek elektrycznych

Dzielimy je przede wszystkim ze względu na technologię czyszczenia i wykonywanych ruchów. Na tej zasadzie wyróżniamy modele:

  • obrotowe (rotacyjne)
  • obrotowo-pulsacyjne (rotacyjno-pulsacyjne)
  • soniczne
  • ultradźwiękowe

Polecamy zakup szczoteczki sonicznej. Mogą ją Państwo zakupić w naszym salonie za jedynie 250 zł!!

Jak działa model soniczny i co różni go od elektrycznego?

Model elektryczny w ciągu minuty wykonuje około 58 000 obrotów, co w porównaniu do zwykłej szczoteczki manualnej jest już dużą różnicą. Soniczna wykonuje ich od 31 000 do 62 000 na minutę, czyli jeszcze więcej! Są to tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne, które delikatnie usuwają zabrudzenia i przebarwienia, nie uszkadzając szkliwa ani dziąseł, usuwając 6x skuteczniej zanieczyszczenia z naszych zębów.

Jednak to nie tylko ilość ruchów na minutę sprawia, że modele soniczne są tak skuteczne

Pracując z częstotliwością minimum 260 Hz, wytwarzają fale dźwiękowe, które wzbudzają drgania we włóknach, a jednocześnie, docierając na odległość do 4 mm od włókien, wprawiają w ruch cząsteczki śliny zmieszanej z pastą. Tworzące się wówczas mikrobąbelki uderzają w powierzchnię zębów, usuwając zanieczyszczenia. Docierają one również tam, gdzie nie są w stanie dotrzeć włókna, a więc również do przestrzeni międzyzębowych.