Jaki kolor mają Twoje zęby?

Szczotkujemy zęby, chodzimy do dentysty, a mimo to nadal zastanawiamy się, jak to możliwe, że nasze zęby nie są tak białe jak przyjaciółki czy kolegi z pracy. Zazwyczaj w pierwszym odruchu zrzucamy wszystko na dietę – codziennie pijemy kawę i herbatę, w dodatku od czasu do czasu pozwalamy sobie na hamburgera. Ale zaraz… przecież dieta naszych znajomych wygląda podobnie. A w dodatku, w przeciwieństwie do nas, oni lubią sobie też zapalić…

Wpływ genów na kolor uzębienia

Jak to możliwe, że mimo podobnych upodobań i nawyków żywieniowych niektórzy ludzie mają bielsze zęby niż inni? Najczęściej przyczyn przebarwień szukamy przede wszystkim w używkach, antybiotykach i napojach kofeinowych. Rzadko bierzemy pod uwagę fakt, że kolor zębów, tak samo jak ich wielkość i kształt, mogliśmy odziedziczyć po rodzicach.

Może to być związane z dziedzicznym niedorozwojem szkliwa. U niektórych osób występuje skłonność do odkładania się kamieni nerkowych, co przekłada się również na zwiększenie się osady nazębnego. Potomkowie osób podatnych na choroby zębów i dziąseł muszą zatem liczyć się z tym, że mogą być zmuszeni do częstszych wizyt u dentysty.

 

Dieta i nawyki pomocne w utrzymaniu zdrowych zębów

Odziedziczone po rodzicach skłonności do chorób zębów nie są jednak wyrokiem. Zdrowe i białe zęby może mieć każdy, potrzeba jednak do tego samozaparcia.

Jak wspomnieliśmy wcześniej – jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse, zdecydowanie powinniśmy ograniczyć napoje kofeinowe i alkoholowe, produkty kleiste, słodycze, suszone owoce, pieczywo białe, wędliny oraz produkty z dużą zawartością soli. Zdecydowanie lepszym wyborem będą produkty pełnowartościowe z węglowodanami złożonymi, świeże warzywa i owoce oraz nabiał.

Dużą rolę dla kondycji i wyglądu zębów odgrywa wapń. Pierwiastek ten znajdujący się w pokarmach jest jednak mało przyswajalny, warto zatem regularnie brać suplementy wapnia z witaminą D3. Pamiętajmy też o szczotkowaniu zębów dwa razy dziennie, płukaniu jamy ustnej i – oczywiście – regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa.

 

Hollywoodzki uśmiech – jak do niego doprowadzić?

Stosowanie się do przedstawionych przez nas wskazówek może sprawić, że przestaniemy zazdrościć białych zębów innym ludziom, nawet jeśli mamy dziedziczne skłonności do przebarwień. Jeśli jednak mimo szczerych starań nadal nie możemy osiągnąć satysfakcjonującego rezultatu, warto rozważyć dodatkowe opcje. Dobrym rozwiązaniem może okazać się oferowana przez Perli Smile SPA pianka Daily White wybielająca zęby nawet o kilka tonów, węgiel wybielający lub wykonywany przez nas bezpieczny, bezbolesny i szybki zabieg aplikacji wkładki z żelem i naświetlania lampą LED.