Przeciwwskazania do wybielania zębów

Dzisiaj – dzięki zabiegom wybielania zębów – śnieżnobiałym i lśniącym uśmiechem może cieszyć się niemal każdy. Właśnie – niemal każdy. Bo chociaż metody stosowane we współczesnej medycynie są nie tylko mało inwazyjne, ale również bezpieczne to to, czy możemy udać się do gabinetu na zabieg zależy nie tylko od pojemności naszego portfela.

Co prawda po szczegółowej analizie i po uzyskaniu zgody dentysty zabieg wybielania zębów można przeprowadzić również u osób młodych, zazwyczaj jednak – w zależności od placówki – granicę wiekową ustala się na 14 lub 16 lat. Do tego momentu uzębienie ulega nieustannemu rozwojowi, wybielanie w tym wieku może zatem prowadzić do wystąpienia nadwrażliwości i innych efektów ubocznych.

Ciąża i karmienie piersią

Ostatnio o możliwość wykonania zabiegu wybielania zębów coraz częściej pytają nas kobiety w ciąży i karmiące piersią. Rzeczywiście, te dwa przypadki od dawna budzą szczególne kontrowersje. Przede wszystkim dlatego, że nie istnieją dowody na to, czy zabieg w tych okresach może mieć negatywne skutki dla matki lub dziecka.

Dowodów brakuje dlatego, że do tej pory ze względów moralnych nie przeprowadzono badań, które mogłyby określić bezpieczeństwo zabiegu w czasie ciąży lub karmienia piersią. Lekarze mają jednak podstawy do tego, by to bezpieczeństwo podważać. Uważa się, że silne substancje wykorzystywane do zabiegów wybielających mogą negatywnie wpłynąć na rozwój płodu. Preparaty takie wyposażone są również w nadtlenek wodoru lub karbamidu. I chociaż zagrożenie płodu w takiej sytuacji jest tylko hipotetyczne, z uwagi na brak badań, nie warto ryzykować.

ADA – czyli American Dental Association – zaleca, by w okresie ciąży wybielanie zębów było odłożone w czasie i większość lekarzy do tego się stosuje. Sporną kwestią jest także to, czy karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do zabiegu wybielania zębów. Część osób składania się do tego, by w tym czasie powstrzymywać się od zabiegu, inni odpowiadają, że nadtlenek i tak – z uwagi na jego niskie stężenie i bariery ochronne organizmu – będzie prawdopodobnie niewykrywalny w mleku matki.

Inne przeciwwskazania

Sytuacji, w których zabiegi wybielania zębów nie są wskazane, jest znacznie więcej. Wybielania nie przeprowadza się wtedy, gdy na zębach są pęknięcia i rysy lub gdy są one dotknięte zaawansowaną próchnicą. Przeciwwskazaniami są również choroby takie jak cukrzyca, choroba Parkinsona i epilepsja oraz choroba błon śluzowych i przyzębia brzeżnego. Ponadto, zabiegu odmawia się również pacjentom z protezami całkowitymi oraz szkieletowymi z obecnością wyłącznie zębów bocznych.