Domowe sposoby na ból zęba

Domowe sposoby na ból zęba

Ból zęba potrafi naprawdę skutecznie zatruć życie i sprawdzić, że nie jest się w stanie myśleć o niczym innym. Prędzej czy później spotka to każdego z nas, Dlatego warto wiedzieć, co robić, by przetrwać do czasu pierwszej wizyty u dentysty. Jest wiele skutecznych domowych sposobów na uśmierzenie bólu zęba, które mogą pochwalić się bardzo wysoką skutecznością.

Olejek goździkowy na bolące zęby

Już od starożytności goździki są stosowane jako doskonały środek antyseptyczny, przeciwbólowy i przeciwzapalny. I choć trzeba przyznać, że ich smak nie należy do najprzyjemniejszych pod słońcem, to jednak ich wysoka skuteczność sprawia, że z pewnością są sposobem wartym wypróbowania. Osoby, które zastanawiają się nad tym, w jaki sposób stosować olejek goździkowy, powinny wiedzieć, że w nierozcieńczonej postaci jest on niesamowicie ostry i mocny. Dlatego też w celu wypłukania nim jamy ustnej, najlepiej rozcieńczyć go z wodą, po czym potrzymać w ustach przez kilkanaście sekund i wypluć. Może pojawić się uczucie pieczenia, jednak ulga powinna być odczuwalna od razu. Jeśli dokładnie wiemy, który ząb nas boli, można na nim położyć gazik nasączony olejkiem goździkowym wymieszanym z oliwą.

Dobre sposoby na bolący ząb jest także kupnao całych goździków – można je znaleźć w każdym supermarkecie na dziale z przyprawami – po czym powolne rozgryzanie ich i żucie.

Zimne okłady

Jeśli ból zęba jest bardzo silny i promieniuje aż na policzki, warto ratować się zimnymi okładami. Do tego celu można wykorzystać specjalne zmrożone kompresy, które kupić można w każdej aptece, bądź też wykonać okład samodzielnie. Wystarczy woreczek z kostkami lodu owinąć w bawełnianą ściereczkę, po czym przez dłuższą chwilę potrzymać przy bolącym policzku.

A co z jedzeniem?

Bardzo często zdarza się, że przy bólu zęba występuje niechęć do jedzenia, a nawet lekki szczękościsk. Bardzo często może być to objawem ropnia dziąsła. Do czasu wizyty u lekarza zdecydowanie trzeba unikać gryzienia twardych pokarmów i ratować się różnego rodzaju koktajlami i papkami. Lepiej także unikać gryzienia jedzenia chorą stroną i przeżuwać pokarm z drugiej strony.

Kiedy nic nie pomaga

W każdym przypadku bólu zęba wizyta u dentysty jest konieczna. Czasem jednak trzeba na nią poczekać – tak wygląda rzeczywistość. Kiedy dolegliwości stają się nie do wytrzymania, warto ratować się powszechnie dostępnymi środkami przeciwbólowymi z apteki. Do najpopularniejszych z pewnością należą Paracetamol i Ibuprofen. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w żadnym wypadku nie przekraczać dobowej zalecanej dawki, taka kuracja nie powinna trwać też dłużej niż kilka dni.

Nawet jeśli dolegliwości bólowe ustąpią po jakimś czasie stosowania domowych sposobów, to warto mimo wszystko i tak udać się do do stomatologa. Wszystko dlatego, że nieleczone choroby zębów mogą skutkować bardzo poważnymi powikłaniami, a bakterie wraz z krwiobiegiem mogą dostać się nawet do zatok czy serca. Trzeba mieć świadomość tego, że nieleczone zęby to sprawa, w której w żadnym wypadku nie wolno zlekceważyć, ponieważ może zupełnie zrujnować zdrowie.

2 Comments

  1. Wielkie dzięki za te porady! Na pewno je wykorzystam następnym razem.

    Odpowiedz
  2. Ból zęba to najgorszy rodzaj bólu. Warto z tym udać się do dentysty.

    Odpowiedz

Leave a Reply