Implanty zębowe – wady i zalety

Implanty zębowe – wady i zalety

Dość często zdarza się taka sytuacja, że pomimo odpowiedniego dbania o swoje zęby, czyli ich mycia, nitkowania i płukania jamy ustnej, dochodzi do ich utraty. Może to być efektem powstających na zębach ubytków, które później nie są odpowiednio leczone lub też jakiegoś urazu mechanicznego. Jak się jednak okazuje, często w takiej sytuacji stosowane są implanty zębowe. Czym one są, a także jakie mają wady i zalety?

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy to tzw. sztuczny ząb, który osadzany jest bezpośrednio w kości. Jak to jest możliwe? Dzięki założeniu w kości specjalnej śruby, a także wielomiesięcznej terapii, możliwe jest umieszczenie imitującego wygląd prawdziwego zęba implantu.

Sama śruba najczęściej wykonana jest z tytanu, aby jak najlepiej przyjąć się w kości, a także, aby zachować wysoką trwałość. Górna część implantu najczęściej wykonana jest z porcelany.

Jakie są zalety implantów zębowych?

Jak więc widać ma się tu do czynienia z naprawdę rewelacyjnym wynalazkiem, który może pomóc uporać się z brakami w uzębieniu. Jakie są jednak konkretnie zalety tego rozwiązania?

Konstrukcja oparta na śrubie powoduje, że całość jest niezwykle stabilna. Nie dochodzi do poruszania się sztucznego zęba, co znacznie wpływa na komfort jego użytkowania. Co więcej, jest to rozwiązanie bardzo trwałe, które obliczone jest na wiele lat bezproblemowego użytkowania.

Nie można w tym miejscu zapominać także o tym, że implant tego rodzaju jest praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwego zęba. Powoduje to, że skutecznie zamaskowane zostają wszystkie braki w uzębieniu, co wpływa na piękny uśmiech i wizualny stan szczęki.

Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest to, że wstawianie implantów nie niszczy sąsiednich zębów. Często takie ryzyko jest obecne w przypadku klasycznej protetyki. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że implanty Łódź, choć znacznie ingerują w organizm, ponieważ umieszczane są bezpośrednio w kości, nie powodują podczas zabiegu dyskomfortu u pacjentów, a także nie są zbyt bolesne podczas umieszczania.

Czy implanty zębowe mają wady?

Implanty mają naprawdę wiele różnego rodzaju zalet. Nie tylko od strony praktycznej, lecz również wizualnej i zdrowotnej. Jeśli ktoś planuje zdecydować się na takie rozwiązanie, nie może jednak polegać tylko na zaletach. Dla uzyskania pełnego obrazu trzeba się dowiedzieć także o ich wadach.

Zdecydowanie najważniejszą wadą implantów jest ich cena. Oczywiście może się ona różnić w zależności od regionu kraju, a także konkretnego gabinetu, lecz można spokojnie przyjąć, że wstawienie jednego implantu może sięgnąć nawet 10 tysięcy złotych.

Kolejną bardzo poważną wadą jest ryzyko odrzucenia implantu. Zdarza się to co prawda dość rzadko, lecz mimo wszystko może się wtedy pojawić bardzo kłopotliwy stan zapalny, krwawienie, obrzęk, a także ogromny ból powodujący dyskomfort u pacjenta.

Nie można również zapominać o tym, że wstawianie implantu to proces naprawdę długotrwały. Nie da się tego załatwić na jednej, a nawet trzech wizytach. Zrastanie się implantu z kością będzie trwało kilka tygodni,  a proces pełnego zdrowienia tkanek może wynieść nawet kilka miesięcy.

1 Comment

  1. Implanty zębowe to często jedyne rozwiązanie. Warto się na nie zdecydować, gdyż jest ono trwałe.

    Odpowiedz

Leave a Reply