Jak walczyć z bólem głowy?

Jak walczyć z bólem głowy?

Chyba każdy, kogo przynajmniej raz w życiu dotknęła ta dolegliwość, zdaje sobie sprawę z tego, jak nieprzyjemny i uciążliwy może być ból głowy. Jest to problem, który tak naprawdę jest na w porządku dziennym. Niestety, jak alarmują lekarze, Polacy są w czołówce europejskiej, jeśli chodzi o ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych. A tymczasem z bólem głowy można walczyć przy pomocy innych sposobów, które nie niosą ze sobą żadnych skutków ubocznych.

 

Przyczyny bolącej głowy

Aby skutecznie walczyć z bolącą głową, trzeba wiedzieć, co może się za tym kryć. Tak naprawdę, przyczyny bólu głowy mogą mieć naprawdę różne podłoże i czasem łatwo się ich pozbyć przy zmianie drobnych codziennych nawyków. Okazuje się bowiem, że nawet takie produkty jak ser żółty, czekolada, orzechy, kawa czy alkohol mogą być przyczyną bolącej głowy. Warto więc zorientować się, w jakich okolicznościach rozpoczyna się ból i zastanowić się, czy jego podłoże może tkwić w nieodpowiednim sposobie odżywiania.

Głowa może też boleć w wyniku natężonego, długotrwałego stresu, problemów z kręgosłupem, zmiany ciśnienia atmosferycznego, a nawet z powodu niedostatecznej ilości witamin. Jak widać, przyczyn bólu głowy może być naprawdę bardzo wiele.

Zapobieganie bólom głowy

Dobrym sposobem na unikanie bólu głowy, jest podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych. Czasem wystarczy drobna zmiana w codziennych czynnościach, by po krótkim czasie był widoczny efekt. Naukowcy odkryli, że 40 minut codziennej gimnastyki ma ogromny wpływ na walkę z bólami głowy i zapobiega ich powstawaniu. Warto także zadbać o to, by organizm był dobrze natleniony – codzienny spacer z pewnością zapobiegnie powstawaniu tej uciążliwej dolegliwości. Przed spaniem warto się wyciszyć i unikać korzystania z jasnego ekranu telefonu, tabletu, czy też komputera. Odpowiednia ilość snu jest równie bardzo ważna jeśli chodzi o profilaktykę bólu głowy.

Co zrobić, kiedy głowa już boli?

Jest wiele domowych sposobów na walkę z bólem głowy. Bardzo często bywa on wynikiem wypicia zbyt małej ilości wody. Dlatego, kiedy zaczyna boleć głowa, warto wypić litr chłodnej, ale nie zimnej wody w ciągu godziny. Można także ratować się ciepłą kąpielą. Ból głowy potrafi bardzo nasilić się w wyniku niepotrzebnych bodźców, dlatego kiedy on występuje, warto położyć się w lekko przyciemnionym, wyciszonym pomieszczeniu, bez żadnych głośnych dźwięków w tle. Można także nałożyć zimny okład na czoło i skronie, a także spróbować metody uciskania skroni, która okazuje się bardzo skuteczna.

Podsumowując, ból głowy bywa bardzo nieprzyjemną i uciążliwą dolegliwością, jednak da się z nim walczyć przy pomocy domowych sposobów. Trzeba jednak pamiętać, że nie ma nic złego w sięganiu po tabletki przeciwbólowe, jeśli nic innego nie zdaje egzaminu. Oczywiście, trzeba znać w tym umiar. Jeśli bóle głowy powtarzają się regularnie i stają się nie do wytrzymania, z pewnością warto zasięgnąć porady lekarskiej. Mogą być one bowiem zwiastunem bardzo poważnych problemów ze zdrowiem, którym lepiej zapobiec zawczasu.

2 Comments

  1. Ostatnio często mam ból głowy. Dzięki za te porady!

    Odpowiedz
  2. Ostatnio często cierpię na ból głowy. Dzięki wielkie za te porady.

    Odpowiedz

Leave a Reply