Stres

Stres

Ewolucja zadbała o to, aby ułatwić nam reakcję na sytuacje zagrożenia życia. Tak powstał stres. Gdy pojawia się coś niebezpiecznego nasz organizm włącza tryb „Walczy lub uciekaj”. Dzięki adrenalinie nasze zmysły wyostrzają się, a nasze szanse na przeżycie są dużo większe. Jednak poprzez skierowanie całej energii na aktywację mięśni niezbędnych do walki, inne funkcje naszego organizmu schodzą na dalszy plan. Nie jest to problemem, jeżeli po ustaniu sytuacji stwarzającej zagrożenie wszystko wraca do normy.

Niestety w momencie, kiedy poziom stresu utrzymuje się w naszym ciele przez zbyt długi czas, nasz układ odpornościowy staja się osłabiony. Organizm nie ma szansy na odpoczynek, ponieważ cały czas dostaje sygnały o sytuacji zagrażającej. I tak jak kiedyś taką sytuacją było starcie z groźnym zwierzęciem, tak dzisiejszym odpowiednikiem jest projekt, który miał być gotowy na wczoraj, trudny egzamin, czy teściowa wtrącająca się w nieswoje sprawy. Właśnie dlatego mówi się, że stres jest jedną z chorób cywilizacyjnych naszego wieku. Badania dowodzą, że blisko 80% chorób jest spowodowanych bezpośrednio przez stres lub w konsekwencji stresu. Ta pierwotna reakcja naszego organizmu stała się jedną z naszych największych zgub. Nic więc dziwnego, że nasz rozwój osobisty dość często ukierunkowany jest przede wszystkim na walkę ze stresem i na naukę jak sobie z nim radzić.

W walce o lepszą jakość życia warto rozróżnić trzy kluczowe obszary, którym należy się przyjrzeć, aby skutecznie walczyć ze stresem:

1. Otoczenie – czyli wszystko to, co dzieje się wokół nas. Lekceważenie tego jakże istotnego aspektu może skutecznie utrudnić nasz rozwój. Warto więc zastanowić się i zaobserwować, które czynniki zewnętrze mają wpływ na nas. Może jest to stresujący szef albo koledzy z pracy. Często wpływ ma również miejsce, w jakim żyjemy, może miejski chaos nie jest dla nas i potrzebujemy spokojniejszego miejsca do życia.

2. Ciało – często długotrwały stres jest źródłem bólu i chronicznego zmęczenia. Nasze mięśnie poprzez nadmiar kortyzolu nigdy nie opuszczają fazy napięcia. Warto więc stosować techniki, które pomogą im się rozluźnić, a tym samym wpłyną na nasze lepsze funkcjonowanie.

3. Umysł – źródłem stresu może być to, jak interpretujemy pewne sytuacje. Warto więc zastanowić się nad tym, w jaki sposób zmienić swoje przekonania i nawyki myśleniowe, aby nie generowały one stresu, a pomagały rozładować napięcie.

Leave a Reply