Wewnętrzny krytyk

Wewnętrzny krytyk

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co tak naprawdę ogranicza Twój rozwój i blokuje Cię przed prawdziwą wiarą w samego siebie? Niskie poczucie własnej wartości oraz brak motywacji może wynikać z pewnej części naszej osobowości, jaką jest Wewnętrzny Krytyk. Ma ona za zadanie oceniać każde Twoje działanie i krytykować je na różne sposoby. Czasami dobre, a czasami złe. Aby rozwój osobisty był w ogóle możliwy, ważne jest to, aby zrozumieć ten mechanizm i to, w jaki sposób on funkcjonuje.

Każdy z nas doświadcza tej części osobowości w inny sposób. Ze względu na jej typy wyróżniono następujących wewnętrznych krytyków:

1. Perfekcjonista – pragnie, abyś robił wszystko perfekcyjnie i bezbłędnie. Ma niemożliwe do spełnienia standardy, a gdy Ty z oczywistych względów ich nie realizujesz, on mówi Ci, że jesteś beznadziejny. Często mówieniem, że na pewno Ci się nie uda, utrudnia w ogóle rozpoczęcie jakiejś czynności.

2. Kontroler – chce kontrolować wszystkie impulsywne zachowania takie jak jedzenie słodyczy, picie alkoholu lub kawy, robienie zakupów, czy nadmierne sprzątanie. Gdy zrobisz jedną z tych rzeczy, obwinia Cię, mówiąc, że znów to zrobiłeś, jesteś taki beznadziejny.

3. Zadaniowiec – najchętniej chciałby, abyś pracował najciężej i najdłużej jak to możliwe. Jego motywacją jest wmawianie Ci, że nic nie osiągniesz, jesteś leniwy i brakuje Ci umiejętności.

4. Podkopywacz – notorycznie podcina skrzydła, ale tylko po to, by paradoksalnie uchronić Cię przed ryzykiem poniesienia porażki. Obniża Twoją samoocenę, a w efekcie Ty nie podejmujesz działania.

5. Obwiniacz – działa poprzez notoryczne obwinianie Ciebie za działania i decyzje, które podjąłeś lub których nie podjąłeś w przeszłości.

6. Kształtujący – atakuje wtedy, kiedy nie pasujesz do nadanych przez społeczeństwo norm. Jego zadaniem jest kształtowanie Ciebie na takiego, który wpasuje się w rodzinne zasady panujące w danej kulturze.

W zależności od wewnętrznego krytyka inna będzie droga, aby osiągnąć jego rozwój w konstruktywną i wspierającą nas część osobowości.

2 Comments

  1. Naprawdę ciekawy artykuł. Może on pomóc komuś rozwinąć się w przyszłości.

    Odpowiedz
  2. Muszę przyznać, że te informacje naprawdę mi pomogły. Warto je zapamiętać.

    Odpowiedz

Leave a Reply